Klub

Historia Aikido w Częstochowie jest związana z osobą naszego instruktora Piotra Nowaka 3 DAN AIKIDO AIKIKAI jako wynik jego ponad 20 letnich doświadczeń w tej sztuce walki. W wrześniu 1997 r. wraz z kilkoma instruktorami zakłada on sekcję Aikido działającą w ramach ogniska TKKF i współpracująca w tamtym czasie z Polską Federacją Aikido. W październiku 2001 podczas stażu prowadzonego w Chojnicach przez Kenzo Miyazawa sensei Piotr Nowak zdaje na stopień 1 DAN Aikido Aikikai. Po rozwiązaniu struktur TKKF w styczniu 2003 roku, sekcja zostaje przekształcona w samodzielny oddział Polskiej Federacji Aikido Aikikai Częstochowa „AIKI-BUDO” DOJO.

W kwietniu 2006 w Opolu, podczas obchodów związanych z 30-leciem Aikido w Polsce Piotr Nowak jest promowany przez Dyrektora Technicznego Brytyjskiej Federacji Aikido Minoru Kanetsuka sensei 7 DAN AIKIDO na stopień 2 DAN AIKIDO AIKIKAI a w październiku 2010 r. podczas seminarium Aikido w Bochni na stopień 3 DAN AIKIDO AIKIKAI.

Aiki-Budo Dojo od początku swojego istnienia współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami Aikido a studenci i kadra instruktorska naszego klubu ma możliwość regularnego uczestniczenia w krajowych i międzynarodowych stażach i szkołach aikido z wybitnymi japońskimi i europejskimi ekspertami w tej sztuce walki podnosząc i doskonaląc swoją technikę takimi jak Kenetsuka sensei 7 DAN, Asai sensei 8 DAN, Isoyama sensei 8 DAN, Yamada sensei 8 DAN, Fujimoto sensei 7 DAN, Tissier sensei 7 DAN, Brunner sensei 6 DAN i innymi.

Z uwagi na fakt, że techniki Aikido są nierozelwalnie związane z japońską bronią w Aikido ćwiczonym w Aikikai Częstochowa oprócz technik taijutsu również uczymy posługiwania się bokken, jo oraz tanto tj. aikibokken, aikijo. Podczas zajęć kładziemy szczególnie duży nacisk na aspekty samoobrony wynikające z prawidłowego wykonania technik aikido.

Wszystkie zajęcia Aikido w Aikikai Częstochowa prowadzi Piotr Nowak sensei, posiadacz stopnia mistrzowskiego 3 Dan Aikido Aikikai Hombu Dojo Tokyo i legitymujący się uprawnieniami państwowymi – Instruktor rekreacji ruchowej z specjalnością Aikido, wydanymi przez Prezesa Kultury Fizycznej i Sportu. Zapisy do grup początkujących prowadzone są w ciągu całego roku kalendarzowego a zajęcia nie mając formy zamkniętego kursu są dostępne dla wszystkich chętnych spełniających odpowiednie wymagania.